Psychiatrická společnost
České lékařské společnosti J. E. Purkyně

Stanovisko výboru Psychiatrické společnosti ČLS JEP k navrhované úpravě § 83 odst. 4 zákona č. 373/2011 Sb. o specifických zdravotních službách

Výbor Psychiatrické společnosti ČLS JEP se neztotožňuje s aktuálně navrhovaným zněním §83, odst. 4 v rámci novely zákona č.373/2011 o specifických zdravotních službách, kde je původně navržený text doplněn upřesněním, týkajícím se použití validovaných škál: (4) Při výkonu ochranného léčení jsou poskytovatelem zdravotní služeb individuálně u pacienta stanovena rizika, pro která je jeho pobyt na svobodě nebezpečný, a to pomocí objektivních validovaných škál; léčebné intervence jsou zacíleny na ovlivnění těchto rizik.

Považujeme za nadbytečné, aby tato specifikace byla obsažena přímo v zákonné normě a shodujeme se, že plně vyhovující bylo znění § 83 odst. 4 původně navržené:
(4) Při výkonu ochranného léčení jsou u pacientů vždy individuálně stanovována rizika podkládající společenskou nebezpečnost; léčebné intervence jsou zacíleny na ovlivnění těchto rizik.

V Praze dne 11.03.2025

DOKUMENT

Vyjádření výboru Sekce dětské a dorostové psychiatrie k dotazu na možnosti léčby dětí a dospívajících v ambulanci psychiatra pro dospělé

Výbor Sekce dětské a dorostové psychiatrie (DDP) si velmi váží snahy Psychiatrické společnosti pomoci při řešení kritické personální situace v oboru dětské a dorostové psychiatrie. Jako rychlé řešení se jeví včasné převzetí dospívajících pacientů do péče psychiatra pro dospělé ihned po dovršení 18 let. K tomuto předání pacienta, které má svá specifika v porovnání s jinými medicínskými obory, připravuje výbor Sekce dětské a dorostové psychiatrie návrh nového výkonu „Předání pacienta“.

Pokud jde o péči o děti do 18 let v ambulanci psychiatra pro dospělé, již opakovaně v minulosti výbor Sekce DDP doporučil, aby v akutním případě při nedostupnosti adekvátní péče bylo možné ošetření dítěte na psychiatrii pro dospělé, zejména pokud hrozí riziko poškození zdraví a života. Toto stanovisko se týká jak ošetření v ambulanci, tak v rámci lůžkové péče. Příloha č. 16 k Vyhlášce č. 397/2020 Sb. uvádí mezi získanými dovednostmi po absolvování základního kmene psychiatrického „Akutní diagnostické zhodnocení a akutní terapeutický zásah u dětských a dorostových psychiatrických pacientů.“

Při nutnosti pokračující péče by dítě mělo mít co nejdříve zajištěnou péči psychiatra pro děti a dorost, v případě lůžkové péče doporučujeme konziliární vyšetření nebo předání na lůžko v řádu 3-5 dnů, v ambulantní péči je nutné respektovat kapacitu ambulantní péče. Dítě by mělo být v péči psychiatra co nejkratší dobu s tím, že má zajištěné převzetí do psychiatrické ambulance pro děti a dorost. Po dovršení 17 let může tato péče trvat do 18. roku věku pacienta a dále do dospělosti vzhledem k tomu, že změny lékaře jsou pro pacienty s duševním onemocněním, kteří mívají zvýšenou potřebou stability prostředí a důvěry v terapeutickém vztahu, psychicky mimořádně zatěžující.

K vykazování výkonů vyšetření v dětské a dorostové psychiatrii (36021, 36022, 36023) je nutná atestace z dětské a dorostové psychiatrie. Za výbor Sekce DDP navrhujeme vytvořit kód pro bonifikaci za ošetření dítěte v ambulanci psychiatra pro dospělé, který by zohlednil časovou náročnost takového vyšetření a další specifika, jako je nutná komunikace s rodiči, OSPODem, školou a dalšími institucemi, které se podílí na péči o dítě, a zvýšená administrativní zátěž.
Registrační list pro uvedený výkon připraví Psychiatrická společnost, Sekce ambulantní psychiatrie spolu se Sekcí dětské a dorostové psychiatrie.

Vykazování uvedeného výkonu bude podmíněné absolvováním kurzu Dětské a dorostové psychiatrie. Výbor Sekce DDP doporučuje využít kurz, který již existuje a je určený pro předatestační přípravu. Jedná se o akreditovaný kurz v rozsahu 40 hodin, který je zaměřený na základní stavy v dětské a dorostové psychiatrii a jejich léčbu.

Výbor Sekce DDP doporučuje v případě výše uvedeného zajištění péče o děti a dorost v ambulanci psychiatra pro dospělé akceptovat dosavadní pojištění profesní odpovědnosti v oboru psychiatrie i pro pacienty mladší 18 let.

MUDr. Petra Uhlíková
výbor Sekce dětské a dorostové psychiatrie Psychiatrické společnosti ČLS JEP

 V Praze dne 8.1.2025

DOKUMENT V PDF

Společné stanovisko k rozsahu praxe na somatických oborech v rámci Psychiatrického kmene

Společné stanovisko AK MZ ČR pro obor Psychiatrie, Katedry Psychiatrie IPVZ, Specializační oborové rady pro obor Psychiatrie a výboru Psychiatrické společnosti ČLS JEP k rozsahu praxe na somatických oborech v rámci Psychiatrického kmene


V souvislosti s vyhláškou č. 386/2024 Sb., která novelizuje znění vzdělávacích programů v základních kmenech, vč. kmene psychiatrického, ve smyslu možné změny délky povinné odborné praxe v oboru Vnitřní lékařství, Chirurgie a Anesteziologie a intenzivní medicína, vydáváme doporučení na délku této v praxe pro lékaře zařazené do oboru Psychiatrie:


Za nezbytnou považujeme odbornou praxi v oboru Vnitřní lékařství v plném rozsahu 2 měsíce.


- Odbornou praxi v oborech Chirurgie a Anesteziologie a intenzivní medicína lze zkrátit, doporučujeme ji max. 1 měsíc, vhodné jsou provozy, které jsou relevantní pro akutní psychiatrickou péči – např. traumatologická ambulance, nízkoprahový urgentní příjem apod.


- O konkrétní délce a obsahu praxe v somatických oborech rozhoduje domluva mezi školitelem a školencem, která je zaznamenána v jeho Vzdělávacím plánu


Plné znění vyhlášky č. 386/2024 Sb.: 397/2020 Sb. Vyhláška o vzdělávání v základních kmenech lékařů


Formuláře pro Vzdělávací plány: Šablony vzdělávacích plánů – základní kmeny – Ministerstvo zdravotnictví

V lednu 2025


Prof. MUDr. Tomáš Kašpárek, PhD
Předseda Akreditační komise MZ ČR pro obor Psychiatrie

Prof. MUDr. Jan Vevera, PhD
Vedoucí Katedry Psychiatrie IPVZ

Prof. MUDr. Jiří Horáček, PhD
Specializační oborová rada pro obor Psychiatrie

MUDr. Simona Papežová
Předsedkyně výboru Psychiatrické společnosti ČLS JEP

 

DOKUMENT KE STAŽENÍ

Delegace z Pražského hradu navštívila DPN Opařany

Zajímavosti přímo z prezidentské návštěvy na Táborsku

Ani na cestě po táborském okrese nebyla nouze o milá setkání. V DPN Opařany se delegace z Pražského hradu dočkala osobního přivítání ředitelem Michalem Goetzem, Eva Pavlová dostala květinu ve svých oblíbených barvách, kde převažovaly světle růžové růže. „Nechali jsme vám ji uvázat přímo na míru,“ sdělil ředitel při jejím předávání. Prezident dostal tašku plnou upomínkových předmětů, mezi kterými nechyběl hrneček s novým logem DPN Opařany vystihující hodnoty zařízení, jehož vizuál navrhli studenti Střední umělecké školy v Bechyni ke 100. výročí zařízení. „Také jsme mu věnovali knihu o naší nemocnici, výrobek od našich dětí s věnováním a ještě nějaké drobnosti, například čokoládu,“ doplnil Michal Goetz. V nemocnici se s Petrem Pavlem také osobně potkala jeho velká fanynka, pětasedmdesátiletá Olga Faladová. „Pracuji tu už 53 let. Setkání s panem prezidentem bylo úžasné. Je to radost, taková krásná perlička na konci mé profesní cesty,“ hodnotila. Jde o vášnivou sběratelku, která si po středečním odpoledni může přidat do alba i společný snímek. „Mám všechny možnné fotografie Petra Pavla. Z voleb, z televize a různých zdrojů, které jsem si vytiskla,“ usmívala se aktivní seniorka. Olga Faladová v Opařanech pracovala léta jako staniční sestra. „Pak jsem přišla na ergoterapii, byla jsem i asistentkou, ale oficiální funkci jsem odevzdala už mladším. Aktuálně mám na starosti v rámci ergoterapie dvakrát v týdnu čajovnu, jeden den v týdnu s pacienty vařím a dělám také zhruba devadesátiminutové komentované prohlídky nemocnice i pro zájemce z řad veřejnosti, stačí se jen předem rezervovat,“ shrnula pro Deník.

 

Image

Psychiatrická společnost ČLS JEP

  • Ke Karlovu 460/11, 120 00 Praha 2
  • sekretariat@psychiatrie.cz
  • +420 773 786 133