Psychiatrická společnost
České lékařské společnosti J. E. Purkyně

Upozornění na přerušení dodávek - PROTHIADEN

SHORTAGE!
Upozornění pro zdravotnické pracovníky související s dostupností léčivého přípravku

 
27. 2. 2025
 
PROTHIADEN 25MG TBL OBD 30, SÚKL kód: 0004207
PROTHIADEN 75MG TBL FLM 30, SÚKL kód: 0077047
upozornění na přerušení dodávek

   

   
Vážená paní doktorko, vážený pane doktore,
 
za držitele rozhodnutí o registraci společnost Zentiva, k.s. bychom si Vás ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv dovolili informovat o dočasné nedostupnosti níže uvedených léčivých přípravků:
 
PROTHIADEN 25MG TBL OBD 30, SÚKL kód: 0004207 a
PROTHIADEN 75MG TBL FLM 30, SÚKL kód: 0077047.
 
Předpokládaná nedostupnost léčivého přípravku PROTHIADEN 25MG TBL OBD 30, SÚKL kód: 0004207 od 16.12.2024 do 31.7.2025.
 
Předpokládaná nedostupnost léčivého přípravku PROTHIADEN 75MG TBL FLM 30, SÚKL kód: 0077047 od 21.3.2025 do 31.7.2025.

 
 
Shrnutí problematiky
 
Výše uvedené léčivé přípravky nejsou dostupné z důvodu výpadku dodávky léčivé látky na straně smluvního dodavatele.
 
Společnost Zentiva, k.s. se omlouvá, že se jí nepodařilo zajistit jiného výrobce účinné látky a za vzniklé komplikace spojené s dočasnou nedostupností léčivých přípravků.
 
Předpokládaný termín obnovení dodávek bude reálný za předpokladu, že veškeré kvalitativní analýzy po obnovení výroby proběhnou s odpovídajícím výsledkem.
 
 
Další informace k dostupnosti LP a následná doporučení

  • Léčivou látkou dotčených léčivých přípravků je dosulepin.
  • Dosulepin je tricyklické antidepresivum tzv. 1.generace s antidepresivním a anxiolytickým účinkem. Mezi schválené indikace patří depresivní stavy různé etiologie, případně přídatná terapie chronických bolesti různé etiologie.
  • Léčivá látka dotčeného přípravku, dosulepin, bohužel není na trh v ČR dodávána alternativně jiným výrobcem a v ČR tedy není aktuálně dostupný jiný léčivý přípravek s touto léčivou látkou.
  • Pro minimalizaci rizik souvisejících s omezenou dostupností léčivých přípravků doporučujeme zvolit alternativní léčbu v souladu s Doporučenými postupy psychiatrické péče Psychiatrické společnosti ČLS JEP, jejichž aktuální verze je dostupná na stránkách společnosti Upozorneni antivirove ochrany - tento odkaz muze byt nebezpecny: "eye.pharmamedical.cz" www.psychiatrie.cz nebo přímo na stránkách Upozorneni antivirove ochrany - tento odkaz muze byt nebezpecny: "eye.pharmamedical.cz" https://postupy-pece.psychiatrie.cz/
  • O případné změně terapie nebo alternativní léčbě musí vždy rozhodnout ošetřující lékař s detailní znalostí diagnózy a aktuálního klinického stavu konkrétního pacienta s přihlédnutím k jeho individuálním potřebám a v souladu s aktuální verzí Doporučených postupů psychiatrické péče Psychiatrické společnosti ČLS JEP.
  • Doporučujeme, aby se nezahajovala léčba dosulepinem u nových pacientů po dobu přerušení dodávek.
  • Předpokládané datum obnovení dostupnosti 31.7.2025

 
 
Obecné informace

   
Kontaktní údaje na držitele rozhodnutí o registraci

 
 
   
 
MUDr. Richard Hányš
Head of Scientific Affairs
 
 

Ukončení výroby přípravku HALOPERIDOL DEKANOÁT a možnosti náhrady

Dosavadní výrobce a dodavatel léčivého přípravku haloperidol dekanoát (kód SÚKL: 0012061) na trh v ČR (firma Gedeon Richter) dne 6. 2. 2025, nahlásil na SÚKL ukončení výroby a dodávání na český trh. Psychiatrická společnost ČLS JEP proto aktualizuje doporučení jak postupovat při jeho náhradě jiným depotním antipsychotikem, případně jak zažádat o mimořádnou úhradu a dovoz u nás neregistrovaného haloperidolu dekanoát:

DOKUMENT KE STAŽENÍ - Možnosti náhrady léčivého prostředku Haloperidol dekanoátDOKUMENT KE STAŽENÍ - Možnosti náhrady léčivého prostředku Haloperidol dekanoát

DOKUMENT KE STAŽENÍ -  Jak zažádat o mimořádnou úhradu léčivého přípravkuDOKUMENT KE STAŽENÍ -  Jak zažádat o mimořádnou úhradu léčivého přípravku

Možnosti náhrady léčivého prostředku Haloperidol dekanoát

Haloperidol dekanoát (depotní forma) je určen pro dospělé stabilizované pacienty. Jeho dosavadní výrobce a dodavatel na trh v ČR (firma Gedeon Richter) dne 6. 2. 2025, nahlásil na SÚKL ukončení výroby a dodávání LP HALOPERIDOL DECANOAT-RICHTER (kód SÚKL: 0012061) na český trh

Haloperidol
     Haloperidol je typické antipsychotikum ze skupiny butyrofenonů, je silným antagonistou centrálních dopaminových D2 receptorů, ostatní receptorové systémy ovlivňuje pouze minimálně. Jedná se o incizivní, vysoce potentní antipsychotikum, jeho antidopaminergní působení je podkladem spolehlivé účinnosti na pozitivní psychotické symptomy, svoji účinnost prokázal v akutní i dlouhodobé léčbě. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří neurologické (extrapyramidový syndrom, akatizie, dystonie, dyskinézy) a endokrinní (hyperprolaktinémie) účinky, má příznivý metabolický profil. Haloperidol je dostupný v perorální lékové formě (tablety, roztok) a v injekční formě (akutní a depotní injekce).

Depotní antipsychotika
     Depotní injekční lékové formy (u antipsychotik druhé generace označované jako „dlouhodobě působící injekce“, LAI) jsou určeny jednak pro pacienty, kteří vyžadují dlouhodobou udržovací léčbu a jsou buď s léčbou nonadherentní (léčbu přerušují, léky vysazují, což vede k relapsům) anebo pro pacienty spolupracující, pro které je aplikace účinné látky jednou za několik týdnů, bez potřeby perorální medikace, výhodou.
     

     Haloperidol je v současnosti jediným dostupným zástupcem butyrofenonů, není proto za něj adekvátní náhrada. Jelikož není k dispozici přímé srovnání účinnosti a bezpečnosti jednotlivých depotních antipsychotik, doporučení týkající se změny léčby vycházejí z farmakodynamického a farmakokinetického profilu jednotlivých léčivých prostředků. V případě potřeby léčby depotním haloperidolem je jako alternativa je možnost dovozu léčiva ze zahraničí, Haldol Decanoat je registrovaný u SÚKL (obchodní názvy: H. Decanoat, H. Decanoas, H. Decanoate, H. Depot, H. Decanoato, Haldol-Janssen Decanoat, Seranase Dekanoat, Seranase Depot, Aloperidin Decanoas) a zažádat zdravotní pojišťovnu o mimořádnou úhradu; druhou možností je pacienty již léčené haloperidolem dekanoát převést jiné depotní antipsychotikum.

     V ČR zůstávají v současnosti k dispozici tři depotní antipsychotika první generace (flufenazin dekanoát, flupentixol dekanoát a zuklopentixol dekanoát) a čtyři LAI druhé generace (aripiprazol monohydrát (4-týdenní a 8-týdenní forma), olanzapin pamoát, risperidon mikrosféry a paliperidon palmitát – 4-týdenní a 12-týdenní forma).

Depotní antipsychotika první generace
     Jako alternativa haloperidolu se nabízejí především všechna tři depotní antipsychotika první generace: flufenazin, flupentixol, zuclopentixol.

     Výhody: společně sdílená silná blokáda dopaminových D2 receptorů; obdobná doba dosažení maximálních plazmatických hladin; obdobný dávkovací interval.

     Nevýhody: afinita k dalším receptorovým systémům; odlišný biologický poločas; potenciálně odlišná účinnost a snášenlivost.

Depotní antipsychotika druhé generace
     Vzhledem k výrazným odlišnostem ve farmakologických a klinických vlastnostech této skupiny připadá jako alternativa haloperidolu do úvahy pouze paliperidon, případně risperidon. U všech LAI je před jejich nasazením zapotřebí průkaz tolerance (podání testovací perorální dávky), navíc k dosažení adekvátní terapeutické hladiny je zpravidla zapotřebí titrace, případně suplementace perorálními tabletami. Risperidon má kratší dávkovací interval než ostatní depotní antipsychotika (2 týdny); aripiprazol vykazuje odlišný receptorový profil a pro svoji potenciálně nižší účinnost nepředstavuje vhodnou alternativu haloperidolu; olanzapin má významně odlišný farmakodynamický profil, vyšší riziko metabolických nežádoucích účinků, navíc po jeho aplikaci je nutná observační perioda k detekci případného postinjekčního syndromu.


     Výhody paliperidonu: společně sdílená silná blokáda dopaminových D2 receptorů; obdobný biologický poločas; obdobný dávkovací interval (v případě 1-měsíčního).


     Nevýhody paliperidonu: delší doba k dosažení maximálních plazmatických koncentrací; nutná titrace dávky; odlišná cesta eliminace (ledvinami).

 

Tab. 1: Srovnání základních vlastností depotního haloperidolu a jeho potenciálních alternativ

  Haloperidol dekanoát Flufenazin dekanoát Flupentixol dekanoát Zuklopentixol dekanoát Paliperidon palmitát
(1-měsíční)
Max. plazmatická koncentrace (dny) 2,6 1-2 3-10 4-9 13-17
Biologický poločas (dny) 21 7-14 8-17 14 25-49
Ekvivalentní dávka (pro AP1G) 50 mg/2 týdny 25 mg/2 týdny 40 mg/2 týdny 200 mg/2 týdny -
Obvyklá jednorázová dávka 25-150 mg 12,5-75 mg 20-80 mg 100-400 mg 25-150 mg
Maximální dávka 300 mg/4 týdny 50 mg/týden 400 mg/týden 600 mg/týden 150 mg/4 týdny

 

Praktická doporučení

1. Zažádat zdravotní pojišťovnu o mimořádnou úhradu léčivého prostředku (haloperidol dekanoát), jehož dovoz zajistí po domluvě lékárna. Podrobný postup vypracovala MUDr. Tereza Szymanská 1. 9. 2024 (viz příloha).

2. Volba alternativního depotního léčivého přípravku musí být vždy individuální; dávkování a aplikace musí být v souladu se Souhrnem údajů o léčivém přípravku (SPC).

3. Jako alternativu haloperidolu dekanoátu lze zvážit jiné depotní antipsychotika první generace (flufenazin dekanoát, f.o. MODITEN, AFLUDITEN; flupentixol dekanoát, f.o. FLUANXOL; zuklopentixol dekanoát, f.o. CISORDINOL), případně 1-měsíční paliperidon palmitát (f.o. XEPLION).

4. Při změně depotního antipsychotika (převod z haloperidolu dekanoátu) je nevhodná zkřížená titrace, hrozí riziko kumulace nežádoucích účinků (při zachování původní dávky haloperidolu) anebo ztráta účinnosti a zhoršení stavu (při souběžném snižování dávky haloperidolu, než nové antipsychotikum dosáhne terapeutických hladin).

5. Při změně depotního antipsychotika lze v plánovaném termínu namísto haloperidolu aplikovat buď plnou ekvivalentní dávku nového antipsychotika (viz Tab. 1) anebo s opatrností nejprve aplikovat poloviční dávky nového antipsychotika (k testování odpovědi a tolerance) a další aplikovat ve zkráceném intervalu, poté dle stavu pokračovat v plánovaném dávkování a intervalu.

6. V případě zhoršení stavu lze podat haloperidol v perorální formě.

Literatura:

Kopeček M. Depotní a dlouhodobě působící intramuskulární injekční antipsychotika – aktuální možnosti, výhody a nástrahy farmakoterapie. Remedia 2015;25:432-438.

Ustohal L. Dlouhodobě působící antipsychotika v praxi. Klin Farmakol Farm 2017;31:10-15

Mohr a kol. Klinická psychofarmakologie. 2. aktualizované vydání. Maxdorf, Praha 2025.

Švihovec a kol. Farmakologie. Grada, Praha 2018.

 

V Praze dne 7. 2. 2025

Prof. MUDr. Pavel Mohr, Ph.D.

Jak zažádat o mimořádnou úhradu léčivého přípravku

 DOKUMENT V PDF

V případě potřeby dalších informací nebo rady kontaktujete MUDr. Terezu Szymanskou mailem na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

 

KDY ŽÁDAT O MIMOŘÁDNOU ÚHRADU ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNU

1.     Neregistrovaný léčivý přípravek (např. HALDOL DECANOATO)

2.     Pacient nesplňuje indikační omezení úhrady daného léčivého přípravku uvedené v záložce „Ceny a úhrady“ daného léčivého přípravku na www.sukl.cz (např. diagnóza bipolární afektivní poruchy u dlouhodobě působící injekčních antipsychotik apod.)

NEREGISTROVANÝ LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK

1.     Je třeba oslovit lékárnu a zažádat o tzv. promofakturu s předpokládanou cenou neregistrovaného léčivého přípravku včetně marže lékárny a DPH.

2.     Před podáním neregistrovaného léčivého přípravku je nutno vyplnit Formulář oznámení o použití neregistrovaného léčivého přípravku

na Státní ústav pro kontrolu léčiv (sukl.cz) .

ZÁKON č. 48/1997 Sb. O VEŘEJNÉM ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ

§ 16 Příslušná zdravotní pojišťovna hradí postupem podle § 19 odst. 1 písm. a)
ve výjimečných případech zdravotní služby jinak ze zdravotního pojištění nehrazené, je-li poskytnutí takových zdravotních služeb jedinou možností
z hlediska zdravotního stavu pojištěnce.

CO MUSÍ OBSAHOVAT ŽÁDOST NA ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNU

1.     Správně vyplněný tiskopis VZP-21 Žádanka o schválení/povolení (lze stáhnout na vzp-21-zadanka-o-schvaleni-povoleni.pdf (vzpstatic.cz) ). Důležité je správně vyplnit IČP pracoviště, na kterém bude následně daný léčivý přípravek vykázán k úhradě zdravotní pojišťovně (nejlépe stejné IČP a razítko se stejným IČP). Na žádanku lze uvést např.: „Žádám o mimořádnou úhradu léčivého přípravku Haldol decanoato dle § 16 zákona 48/1997 Sb. O veřejném zdravotním pojištění.“ Žádanku je třeba zaslat dopředu, ne až po podání léčivého přípravku. Pojišťovna hradí dané léčivé přípravky až po oficiálním povolení úhrady, tedy schválení žádosti.

2.    

Sk 1 (1 = hromadně vyráběné léčivé přípravky)

Kód

– kód SUKLu u registrovaného léčivého přípravku (např. 0168090 u Xeplion 150mg/ml inj.sus. pro 1+2J)

– V100276 u Haldol decanoato 50mg/ml 1x1ml           

Název

– např. Xeplion 150mg/ml inj.sus. pro 1+2J nebo Haldol decanoato 50mg/ml 1x1ml apod. 

Počet balení

– kolik žádáte balení. Pozor na počet ampulí v 1 balení! Nevyplňuje se provedení, ks ani km.

3.     Na žádance či v lékařské zprávě, která se k žádance přiloží, musí být vysvětleno, proč se u pacienta jedná o výjimečnou situaci (např. ochranná léčba, komorbidity jiných závažných nemocí apod.) a proč se jedná o jedinou možnost léčby (nesnášenlivost či neefektivita jiných léčivých přípravků – je třeba uvést, kterými jinými léčivými přípravky byl již pacient léčen, s jakým výsledkem a s jakými nežádoucími účinky; riziko plynoucí z vysazení daného léčivého přípravku – např. agrese po vysazení haloperidolu decanoátu).

4.     Je třeba uvést plánované dávkování žádaného léčivého přípravku a počet balení nebo počet ampulí, které žádáte. Obvykle se žádanka zasílá poprvé na dobu 3 měsíců léčby.

5.     Nynější onemocnění, objektivní nález, diagnostický souhrn a anamnéza – toto lze vypsat na žádanku nebo uvést do lékařské zprávy, která se k žádance přiloží.

6.     U neregistrovaného léčivého přípravku promofaktura z lékárny.

7.     Je možno přiložit i propouštěcí zprávy či dotazník DAI-10 apod.

ŽÁDOST O MIMOŘÁDNOU ÚHRADU

1.     Žádost o mimořádnou úhradu se zasílá na příslušnou zdravotní pojišťovnu dle místa působení daného zdravotnického zařízení (nikoliv dle místa trvalého bydliště pacienta).

2.     Žádost lze poslat poštou či datovou schránkou, dát na podatelnu apod.

3.     Žádost je řešena ve správním řízení dle zákona č. 500/2004 Sb. Správní řád.

4.     Zdravotní pojišťovna může žádost přerušit a žádat o doplnění informací.

5.     Pokud je mimořádná úhrada povoleno, tak povolení obsahuje schválené množství léčivého přípravku, cenu a dobu, po kterou lze daný léčivý prostředek podávat a následně i vykazovat k úhradě zdravotní pojišťovně.

6.     Pokud je žádost zamítnuta, písemné zamítnutí obdrží žádající zdravotnické zařízení i pacient, a to doporučeným dopisem s doručenkou nebo datovou schránkou. Proti zamítnutí lze podat odvolání. 

VÝKÁZÁNÍ K ÚHRADĚ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNOU

1.     Je třeba, aby vykázání k úhradě sedělo se všemi položkami na žádance – správné rodné číslo pacienta, IČP zdravotnického zařízení, doba platnosti žádanky, kód léčivého přípravku a jeho počet v daném časovém období.

2.     U injekcí se jedná o ZULP = zvlášť účtovaný léčivý přípravek, který je možno vykázat pouze s výkonem 09561 (Vybavení pacienta pro péči mimo zdravotnické zařízení) nebo 09215 (Injekce i.m., s.c., i.d.).

3.     Jednotlivé zdravotní pojišťovny chtějí vykazovat neregistrované léčivé přípravky různě.

Příklady vykazování:

111: neuvádějte u ZP symbol X (schváleno revizním lékařem), jinak vám systém odmítne při validaci všechny dávky.

haldol_vykazovani_111.jpeg

 

211: vyžaduje, aby při vykázání byl u ZP symbol X (X = schváleno revizním lékařem), jinak dávka bude odmítnuta.

haldol_vykazovani_211.jpeg

 

 

Valproát - aktualizované edukační materiály

Vážená paní doktorko, vážený pane doktore,  

v návaznosti na recentně publikovaný Informační dopis pro zdravotnické pracovníky ohledně rizika neurovývojových poruch u dětí otců léčených valproátem, dostupné zde: Informační dopis - valproát, Státní ústav pro kontrolu léčiv (sukl.cz),  pro Vás držitelé rozhodnutí o registraci přípravků s obsahem valproátu ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv připravili aktualizované edukační materiály pro zdravotnické pracovníky, dívky, ženy a muže léčené přípravky s obsahem valproátu.

 

Tyto edukační materiály jsou vytvořeny za účelem informování o podmínkách pro předepisování přípravků s obsahem valproátu u dívek, žen ve fertilním věku a u mužů, o teratogenních a neurovývojových rizicích spojených s užíváním valproátu během těhotenství, o možném riziku neurovývojových poruch u dětí narozených mužům léčeným valproátem během 3 měsíců před početím a o opatřeních nezbytných k minimalizaci těchto rizik.

Aktualizované edukační materiály:

Informace nemají reklamní charakter, jsou výlučně určeny ke zlepšení informovanosti lékařů a pacientů o opatřeních k omezení rizik, která je třeba respektovat před předepsáním přípravku, mimo jiné:

  • Valproát se má používat k léčbě dívek a žen ve fertilním věku pouze tehdy, pokud jiná léčba není účinná nebo není tolerována
  • Valproát se předepisuje a vydává v souladu s podmínkami Programu prevence početí pro přípravky s obsahem valproátu (bližší informace v přiložených edukačních materiálech)
  • Předepisující lékaři by měli informovat pacienty mužského pohlaví o potenciálním riziku a diskutovat s nimi o potřebě zvážit účinnou antikoncepci, včetně antikoncepce pro jejich partnerku, během užívání valproátu a po dobu 3 měsíců po ukončení léčby;

 

Edukační materiály lze také nalézt na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv, zde: Rok 2024, Státní ústav pro kontrolu léčiv (sukl.cz)

Aktuální souhrn údajů o přípravku (SPC) lze pak nalézt zde: SÚKL - Přehled léčiv (sukl.cz) /po zadání názvu konkrétního přípravku/

Tyto aktualizované edukační materiály budou také prostřednictvím pošty rozeslány lékařům, kteří léčí své pacienty přípravky s obsahem valproátu, pacienti je také brzy naleznou na webové stránce www.valproat.cz

Držitelé rozhodnutí o registraci mají povinnost i nadále aktivně zjišťovat a zdarma doplňovat potřebu edukačních materiálů ze stran lékařů i pacientů. V případě jejich náhlého nedostatku se lékaři mohou obrátit na jednotlivé držitele rozhodnutí o registraci, kontaktní údaje na příslušného držitele lze nalézt v databázi léčiv na webu SÚKL v sekci kontakty u každého přípravku: https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#/

 

 

Radek BĚLA, MD

Multi Country Safety Head Central Europe, Country Safety Head Czech Republic, Local Pharmacovigilance Contact Person

Patient Safety & Pharmacovigilance

 Sanofi s.r.o.

sanofi logo

Image

Psychiatrická společnost ČLS JEP

  • Ke Karlovu 460/11, 120 00 Praha 2
  • sekretariat@psychiatrie.cz
  • +420 773 786 133