Aktuality z dění v oboru
Možnosti náhrady léčivého přípravku Prothiaden (léčivá látka dosulepin)
Vzhledem k tomu, že již dříve oznámené přerušení dodávky antidepresiva Prothiaden (dosulepin) na náš trh (https://psychiatrie.cz/deni/lekova-politika/farmaceuticke-novinky/3844-upozorneni-na-preruseni-dodavek-prothiaden) bude zřejmě dlouhodobé, PS doplňuje původní doporučení výrobce o možnosti náhrady Prothiadenu za jiné antidepresivum.
Dosulepin (dříve někdy označován také jako dothiepin) je antidepresivum ze skupiny tricyklických antidepresiv (TCA). Dosulepin je inhibitor zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu, čímž zvyšuje serotoninergní a noradrenergní neurotransmisi. Ovlivňuje cholinergní systém, je antagonista muskarinových receptorů, především M1 a M3, je antagonista histaminových H1 receptorů a blokátor α1-adrenergních receptorů.
Dosulepin je indikován k léčbě depresivního onemocnění různé etiologie, jako přídatná terapie chronických bolesti různé etiologie, má i anxiolytické účinky, lze jej použít u psychosomatických onemocnění, enuresis nocturna.
Nežádoucí účinky jsou analogické vedlejším účinkům ostatních TCA: anticholinergní (sedace, sucho v ústech, zácpu, retence moči, rozmazané vidění), antihistaminové (sedace a hmotnostní přírůstek), antiadrenergní (závratě, sedace, ortostatická hypotenze). Mohou se objevit srdeční arytmie a záchvaty, zejména při předávkování. Mezi další popisované nežádoucí účinky patří nauzea, průjem, pálení žáhy, únava, bolesti hlavy, sexuální poruchy, pocení. Život ohrožují závažné stavy při léčbě TCA jsou paralytický ileus, hypertermie (při kombinaci s anticholinergními látkami), arytmie, zvýšení nitroočního tlaku, jaterní selhání.
Postup pro nahrazování dosulepinu jiným léčivým přípravkem:
- Postupovat v souladu s Doporučenými postupy psychiatrické péče Psychiatrické společnosti ČLS JEP pro léčbu depresivní poruchy: https://postupy-pece.psychiatrie.cz/specialni-psychiatrie/f3-depresivni-poruchy/deprese-u-dospelych
- Při převodu na jinou účinnou látku postupovat v souladu s SPC, případně lze využít mobilní aplikace a webové stránky pro převod psychofarmak (např. https://switchapp.cz/antidepressants).
- Jako alternativa dosulepinu připadají do úvahy jiná, u nás distribuovaná, antidepresiva ze skupiny TCA, která mají obdobný farmakologický a klinický profil: amitriptylin, imipramin, klomipramin. Jiné dostupné TCA, nortriptylin, je na rozdíl od dosulepinu spíše aktivizující, není proto jeho vhodnou náhradou.
- Vzhledem k velkému počtu závažných nežádoucích účinků TCA (viz výše) je jejich používání obecně na ústupu, při zvažování náhrady dosulepinu jiným léčivým přípravkem lze proto zvolit alternativní antidepresivum dle převažující symptomatologie, kterou chceme terapeuticky ovlivnit:
- Obecně léčba deprese: volba antidepresiva dle Doporučených postupů PS https://postupy-pece.psychiatrie.cz/specialni-psychiatrie/f3-depresivni-poruchy/deprese-u-dospelych
- Deprese s úzkostí: SSRI, SNRI, vortioxetin
- Deprese s poruchou spánku: mirtazapin, mianserin, trazodon, agomelatin
- Deprese s bolestivými symptomy: SNRI (duloxetin, venlafaxin)
Literatura:
1. Mohr et al., Klinická psychofarmakologie, 2. rozšířené vydání, Maxdorf 2025
2. Doporučené postupy psychiatrické péče PS ČLS JEP pro léčbu depresivní poruchy: https://postupy-pece.psychiatrie.cz/specialni-psychiatrie/f3-depresivni-poruchy/deprese-u-dospelych
3. Souhrn údajů o přípravku: www.sukl.cz