Aktuální zprávy

Nabídka pomoci zdravotníkům s psychickými problémy

Milí kolegové a kolegyně, 

 

děkujeme Vám za úsilí, se kterým se staráte o druhé. Uvědomujeme si, že stávající situace je pro vás velkou výzvou v pracovní i osobní rovině a může se projevovat také mimořádnými psychickými nároky.

 

Rádi bychom Vám nabídli nástroj jak posilovat svou odolnost a pečovat o sebe. Tím je projekt www.opatruj.se, kde upozorňujeme na heslo 3P:

  • POSILUJ svoji psychickou odolnost. 
  • PEČUJ o své duševní zdraví. 
  • POMÁHEJ sobě (i ostatním).

 

V sekci Multimédia pro Pracovníky v první linii jsme pro Vás shromáždili odkazy a zdroje týkající se duševního zdraví, specifické kontakty, tipy jak na psychosociální podporu v době pandemie i po ní a některé techniky péče o duševní zdraví a pohodu. 

 

Péče o sebe vám umožní fungovat i pro druhé. Všímejte si toho, jak se cítíte, a pečujte o sebe. Může vám to pomoct se vyrovnat aspoň s částí stresu, který zažíváte. Doporučujeme například věnovat chvilku seberegulačním cvičením. Jedná se o praktické postupy, které pomáhají zmírnit nepříjemné reakce na stres; nezaberou více než pár minut (připravili psychologové HZS ČR).  

 

S obtížnými situacemi, které prožíváte, nemusíte zůstávat sami. K dispozici pro Vaši podporu je resortní Systém psychosociální intervenční služby - SPIS. Kontaktovat můžete kteréhokoliv člena podpůrného týmu ve Vašem okolí, který se bude věnovat Vašim potřebám. Využít můžete také Kontakty na www.spis.cz

Plně k dispozici a nepřetržitě je pro Vás rovněž anonymní Linka kolegiální podpory pro zdravotníky na číslech 530 331 122, 530 331 131.

  

Pokud u sebe dlouhodobě pozorujete zhoršení duševního nebo tělesného zdraví, je vhodné svěřit se někomu ve vašem okolí. V případě, že zažíváte obtíže, které se mohou projevovat úzkostí, depresí, problémy se spánkem, tělesnými potížemi, nebo ve zvládání každodenních aktivit a pracovních úkolů, obraťte se na odbornou pomoc. 

 

Psychoterapie není jenom pro nemocné, je přínosná i jako prevence zhoršení psychického stavu. Rozhovor s terapeutem může přinést psychickou úlevu a pomoct zpracovat náročné zkušenosti. Kolegové pojištěni u VZP mohou čerpat příspěvek na psychoterapii až 7000 kč, v rámci pilotního projektu určeného na podporu psychosociální intervence u vybraného terapeuta. Více informací o této možnosti naleznete zde (popř. můžete na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. přímo požádat o poukaz, který opravňuje k čerpání příspěvku na max. 10 sezení/hodin do 31. 5. 2021. Obdobný program je dostupný také u následujících pojišťoven: ČPZP). V případě zájmu můžete také využít semináře iniciativy NA ROVINU nebo další materiály zaslané v příloze.

 Děkujeme za vaše nasazení a přejeme vše dobré,

 

Petr Winkler za Národní ústav duševního zdraví a iniciativu Opatruj.se

 

Dita Protopopová za Ministerstvo zdravotnictví a Radu vlády pro duševní zdraví

 

Štěpán Vymětal za  psychologické pracoviště Ministerstva vnitra                                                                 

________________________________________________________________________

Web a iniciativu opatruj.se vyvinuli a zaštiťují odborníci z Národního ústavu duševního zdraví za odborného přispění a garance Ministerstva zdravotnictví, psychologických pracovišť Ministerstva vnitra, Armády ČR, Policie ČR a Hasičského záchranného sboru, pacientské organizace Nevypusť duši a dalších odborníků.                                                 

Kontaktní email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Partneři společnosti

Partner sekce dětské a dorostové psychiatrie

Copyright © 2021 Psychiatrie. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.