Stanovisko Psychiatrické společnosti ČLS JEP k bulvarizaci případu pana Andreje Babiše ml., zejména pak k nařčení z údajného zneužití psychiatrické péče k politickým účelům

 

Psychiatrická společnost ČLS JEP se znepokojením sleduje bulvarizaci případu pana Andreje Babiše ml., zejména pak nařčení z údajného zneužití psychiatrické péče k politickým účelům. Vůči takovým obviněním a neoprávněnému odsuzování prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc. a Národního ústavu duševního zdraví cítíme potřebu se důrazně ohradit. Hrubě zkreslený mediální obraz celé věci, vzniklý na základě zveřejňování částí dokumentace vytržených z kontextu a zejména bez znalosti všech faktů, poškozuje dobré jméno české psychiatrie a zasévá nemístné obavy do řad stávajících uživatelů péče i těch, kteří pomoc teprve zvažují vyhledat.

Každý pacient má právo na ochranu svého soukromí, s nímž může on sám pochopitelně libovolně nakládat, a pokud si přeje revidovat závěry odborníků, s nimiž nesouhlasí, je nutné využít standardních postupů na základě regulérního znaleckého posudku. V případě podezření na spáchání trestného činu mají konat orgány činné v trestním řízení.

Bez ohledu na politické sympatie proto apelujeme na to, aby v daném případě byly využity příslušné standardní postupy. Mediální a politickou rovinu diskuzí o zdravotním stavu kteréhokoliv člověka považujeme za nebezpečnou a ve svém důsledku pro všechny škodlivou. Nejen pro celý obor psychiatrie, ale především pro lidi s duševním onemocněním, k jejichž společné stigmatizaci přispívá a ve svém důsledku jim ubližuje.

V Praze 8. září 2021

Výbor Psychiatrické společnosti ČLS JEP

 

DOKUMENT V PDF

Standard CDZ

Dne 30.6.2021 byl vydán Věstník MZ č. 8/2021 obsahující Standard CDZ

https://www.mzcr.cz/vestnik/vestnik-c-8-2021

Lepší duševní zdraví společně

 

Psychiatrická společnost ČLS JEP podpořila společné prohlášení

„Lepší duševní zdraví společně“,

které iniciovala Evropská psychiatrická asociace (EPA) a Světová fyzioterapie.

Konečná verze prohlášení s úplným seznamem podporujících organizací je k dispozici zde.

 

Vzdělávací internetové stránky o demencích

 

Vážené a milé kolegyně a kolegové,

letos skončil 3letý evropský grant Innovation for Dementia in the Danube Region (INDEED), jehož účelem bylo vyvinout elektronickou platformu ke vzdělávání o demencích. Je určena pro organizátory aktivit, instituce a firmy zabývající se kognitivními poruchami a demencemi. Podařilo se vytvořit rozsáhlé internetové stránky. Je možné je používat jakkoli zdarma po registraci, takže např. pro různé výukové účely.

Existují v 5 jazycích vč. slovenštiny a angličtiny. Budeme rádi, když je budete využívat nebo poskytovat dalším nebo informovat o nich kohokoli, pro koho by mohly mít užitek. 

Partneři společnosti

Partner sekce dětské a dorostové psychiatrie

Copyright © 2021 Psychiatrie. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.